Když člověk přijde o pravou ruku

středa 19. srpen 2009 12:43

V neděli jsem přišel – částečně náhodou ale také vlastní vinou – o pravou ruku. Naštěstí jenom dočasně, vykloubené rameno se podařilo v brněnské nemocnici U svaté Anny dvojím křupnutím vrátit do původní polohy. Od té doby je však moje pravá ruka sešněrována několika stahovacími obinadly, ve kterých zůstane sevřena až do příštího pondělí.

Nikdy jsem neměl žádný větší úraz (to musím i nyní, virtuálně zaklepat), takže jsem si omezení vyplývající z „neexistence" jedné, dokonce dominantní ruky nepřipouštěl. Od pondělí však bojuji s jedním problémem za druhým... Už jenom čištění zubů, oblékání se či jízda autobusem městské hromadné dopravy nabývá velmi komplikovaných, někdy kuriózních podob. Samozřejmě, že v mém šatníku chybí jakékoli o několik čísel větší oblečení, pod které bych si schoval ruku pevně připoutanou k mému trupu. Nehledě na úmorné horko posledních dní a velmi snížené podmínky pro celkovou hygienu...

Stejně komplikované to mám i v zaměstnání - i když patřím mezi „administrativní" pracovníky. Podpisové právo k většině účetních operací má naštěstí i můj zástupce, navíc žijeme v době elektronického bankovnictví, kuriózní průběh však bývají pracovní schůzky, resp. jejich začátky a konce. Nemožnost podat při pozdravu i rozloučení pravou ruku řeší partneři různě: buď podají levou, nebo se snaží svoji pravou ruku zkroutit tak, aby se střetla s mojí levou... Bývá to úsměvné.

A také poučné. Klobouk dolů před všemi, kteří mají takový handicap ne na dny, týdny, či měsíce, ale na doživotí. Klobouk dolů před jejich bojem s nástrahami všedního dne.

 


Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek

O zajímavých i běžných událostech v každodenním životě, na brněnské hvězdárně i v celém přilehlém vesmíru.

Ředitel Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně, kde se mj. věnuje přípravě multivizuálních představení pod umělou oblohou planetária. Autor řady populárně-vědeckých publikací, vyučuje na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, předsedá Sdružení hvězdáren a planetárií. Kromě astronomie je mojí velkou láskou cestování, potápění, speleologie a balónové létání.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik