Startujeme

pondělí 7. listopad 2011 16:34

Hvězdárna a planetárium Brno

Jedinečná projekční koule zavěšena. Téměř milion roků starý meteorit instalován. Mechanické exponáty v provozu. Velkoplošné tisky upevněny. Časové i prostorové osy přilepeny. Unikátní planetární váhy zprovozněny. Model sopky Olympus Mons postaven… Dokonce jsme měli chvilku na to, abychom vyrobili značky volně přístupné sítě wifi a originální visačky do šatny. Hvězdárna a planetárium Brno otevírá 12. listopadu odpoledne.

Skutečně, Hvězdárna a planetárium Brno prošla v uplynulém roce zásadní rekonstrukcí, tak zásadní, že se vlastně jednalo o stavbu nového kulturního a vzdělávacího centra zaměřeného na propagaci přírodních věd, především z oblasti neživé přírody. Na co všechno se tedy mohou její návštěvníci těšit?

Je toho skutečně hodně. Určitě zaujme budova jako taková. Postavená v moderním funkcionalistickém stylu je atrakcí sama o sobě. Její interiéry navíc zdobí veliké grafické plochy s velkoplošnými vesmírnými ilustracemi. Pokud si stoupnete před tu největší – o rozměrech 7x11 metrů – nabudete dojmu, že vás vesmír skutečně pohltil. Přitom se jedná „jen“ o záběr malé části souhvězdí Plachty, ve kterém před několika tisíciletími explodovala velmi hmotná hvězda.

Nejvíc zábavy si ale děti i dospělí užijí v sále exploratoria. Jak už název napovídá, jedná se o místnost, kde nemůže být nikdo pasivní. Exponáty zde umístěné přímo nutí návštěvníka aktivně vystupovat, hledat a nalézat. Právě tady je unikátní audiovizuální koule, která pomocí speciální optiky promítne obraz leteckého provozu nad celou planetou, aby se vzápětí stala povrchem Marsu či topografickou mapou Venuše. Máte-li hravou povahu, pak vás potěší mechanické experimenty – Foucaultovo kyvadlo, model atmosfér velkých planet či různé tíže. Kdybychom měli jmenovat alespoň některé. Vizuálně zajímavé jsou i planetární váhy, které prozradí váhu libovolného návštěvníka na desítkách těles Sluneční soustavy i objektů vzdálenějšího vesmíru. Anebo model největší známé, i když už dávno vyhaslé, sopky Olympus Mons. Dotknout se můžete také meteoritu, a ne malého, který se téměř před jedním milionem roků zřítil na ledovec v dnešním Laponsku.

Je toho hodně? Nebo málo? Kdo má zájem o vědu, stráví v Příběhu Sluneční soustavy, jak je expozice nazvána, i hodinu nebo dvě. Řada informací i exponátů je totiž zcela záměrně ukryta a musí být na výstavě aktivně hledána.

Nová Hvězdárna a planetárium Brno si ale připravila i další lahůdky. V astronomické pozorovatelně se nyní nachází dalekohled o průměru objektivu 35 centimetrů. Rozhodně není největší, to by ani na světlé městské obloze nemělo smysl, ale i tak nabídne úžasný pohled na blízké či vzdáleného vesmírné objekty. Vděčným cílem budou nejen planety, ale především barevné dvojhvězdy, řídké i husté hvězdokupy, nejnápadnější mlhoviny a pár jasných galaxií. K dispozici je i speciální dalekohled na prohlížení povrchu Slunce.

Budou návštěvníci na Kraví hoře nyní plout vesmírem? Zatím ne. Prvky virtuální reality nabídne až digitální planetárium, které se zde bude instalovat zhruba za rok tou dobou. Avšak s vědou se na Hvězdárně a planetáriu Brno setkáte v každém okamžiku. A nejen s ní – díky spolupráci s univerzitami, akademií věd i velkými vědeckými projekty – se stává jakousi branou do světa věda.  To vše v laikům srozumitelné, zábavné a – pokud je to jenom trochu možné – také interaktivní podobě. Nevěříte? Přijďte se raději sami přesvědčit.

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek

O zajímavých i běžných událostech v každodenním životě, na brněnské hvězdárně i v celém přilehlém vesmíru.

Ředitel Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně, kde se mj. věnuje přípravě multivizuálních představení pod umělou oblohou planetária. Autor řady populárně-vědeckých publikací, vyučuje na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, předsedá Sdružení hvězdáren a planetárií. Kromě astronomie je mojí velkou láskou cestování, potápění, speleologie a balónové létání.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik