Brněnské rojení kosmonautů

sobota 10. říjen 2009 19:21

Ve středu 7. října se v Brně rojili kosmonauti. Z Mezinárodního kongresu účastníků kosmických letů, jenž se odehrával v matičce Praze, nasedlo do charakteristického žlutého autobusu 7 ruských, 4 američtí, jeden polský i bulharský kosmonaut, jedna jihokorejská kosmonautka. Navíc také slovenský kosmonaut, který dorazil do největší české vesnice, tj. Brna, po vlastní ose ze Slovenska. Kromě toho přijelo také 12 něžných (kosmo)poloviček.

Původně se mělo jednat o docela poklidnou akci. Brno mělo poctít návštěvou nanejvýš šest lidí, kteří měli to štěstí oblétnout naši planetu. Díky pozitivnímu přístupu našeho zřizovatele – tj. města Brna – a hlavních organizátorů však celá akce rychle narostla do více než obřích rozměrů. Hlavním cílem celého výsadku samozřejmě bylo propagovat kosmonautiku, coby jednu ze šancí k technologickému rozvoji i tak malé země, jako je Česká republika. Ale pak se přidaly i další dva cíle – oficiálně zahájit přestavbu brněnské hvězdárny a planetária v centrum přírodovědného vzdělávání – a samotným kosmonautům představit město Brna, coby významné univerzitní centrum.

Rojeni kosmonautu

Takže jak jejich program vypadal? Odjezd z Prahy – příjezd na Novou radnici – uvítání primátorem statutárního města Brna – společná fotografie – přejezd na hvězdárnu – představení projektu přestavby – položení základního kamene – společná fotografie a přípitek – přejezd na oběd – oběd na pozvání primátora – odpočinek – rozvoz na hvězdárnu, Moravské zemské muzeum, Knihovnu J. Mahena, Masarykovu univerzitu, Vysoké učení technické a Univerzitu obrany – diskuze s veřejností a autogramiáda – ve stejné době program pro manželky (Tugendhat a Špilberk) – svoz na večeři – večeře s hejtmanem Jihomoravského kraje – přejezd do Besedního domu – koncert Filharmonie Brno – odjezd do Prahy.

Musím přiznat, že se kolem mne brněnské Rojení přehnalo jako uragán. Více méně se chystalo přes jeden měsíc, z toho poslední týden 12 hodin denně. Celkem se do organizace zapojilo asi pět desítek zaměstnanců brněnského magistrátu, několik spolupracujících firem a organizací… Přičemž středobodem se stala naše hvězdárna, která má 18 zaměstnanců a která měla celé Rojení pouze za doplněk k běžnému, i tak dost vytíženému programu.

Osobně jsem nikdy tak velikou akci nepořádal. Jistě, kosmonauty i jiné významné hosty jsme u nás na Kraví hoře již měli bezpočtukrát. Ale nikdy ne v takovém počtu… Navíc, díky nejrůznějším pozvaným hostům – rektorům univerzit, zástupcům velkých společností, regionálním politikům, ředitelům kulturních organizací – jsme se dostali do fáze, kdy skočila „veškerá sranda“. Trapasy byly vyloučené, občas jsme museli diplomaticky nakračovat více než jemně… aby se nikdo neurazil, vše klaplo, jak mělo…  

Jenom „rozvrh“ celého setkání, se všemi kontakty, propozicemi a poznámkami, představovaly tři listy formátu A3 (oboustranné).

Kosmonauti přijeli a my se nestačili divit… Kromě toho, aby vše bylo ve správný okamžik na správném místě (vč. umístění vlajek), sháněli jsme tužkové baterky do fotoaparátu, hledali ztracený mikrobus s kosmonautem, jenž pobýval více než 2 roky ve vesmíru, bránili návštěvě pivnice, prozradili, který příbor, kdy použít, vypili čtvrt litru slivovice v průběhu několika minut, zorganizovali neplánovaný parkový piknik, zorganizovali setkání s 850 zájemci o kosmonautiku…

No, prostě, bylo to neuvěřitelné… A moc doufám, že se to líbilo i kosmonautům…

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek

O zajímavých i běžných událostech v každodenním životě, na brněnské hvězdárně i v celém přilehlém vesmíru.

Ředitel Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně, kde se mj. věnuje přípravě multivizuálních představení pod umělou oblohou planetária. Autor řady populárně-vědeckých publikací, vyučuje na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, předsedá Sdružení hvězdáren a planetárií. Kromě astronomie je mojí velkou láskou cestování, potápění, speleologie a balónové létání.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik